Jesteś na stronie Ośrodka Szkolenia Państwowej Inspekcji Pracy

Przejdź na stronę Państwowej Inspekcji PracyJak zgłosić wypadek

O Ośrodku

Lata 90-te to okres otwarcia Państwowej Inspekcji Pracy, w tym Ośrodka Szkolenia, na kraje europejskie i świat. Niemałe znaczenie miało tu uczestnictwo Inspekcji Pracy w programach i środkach przekazanych na rozwój instytucji z przedakcesyjnych funduszy PHARE. Ośrodek uczestniczył m.in. w programie „Długoterminowa pomoc instytucjonalna”, dzięki któremu poznano działalność innych inspekcji europejskich zwłaszcza pod kątem kształcenia i doskonalenia kadr inspekcyjnych, co zaowocowało opracowaniem nowych programów kształcenia, weryfikacją dotychczasowych metod nauczania, wprowadzeniem szerszej gamy  materiałów szkoleniowych dla słuchaczy.

Rozpoczęto też współpracę bilateralną z Narodowym Instytutem Pracy, Zatrudnienia i Szkolenia Zawodowego w Marcy l’Etoile we Francji. Rezultatem nawiązanej współpracy była wspólna organizacja tematycznych seminariów dla polskich inspektorów pracy oraz wymiana doświadczeń pomiędzy szkoleniowcami francuskimi i polskimi.

W 1994 roku zorganizowano w Ośrodku pierwsze na tak dużą skalę przedsięwzięcie o znaczeniu międzynarodowym pn. „Subregionalne sympozjum Międzynarodowej Organizacji Pracy”. Uczestniczyło w nim wielu przedstawicieli inspekcji pracy z krajów nie tylko europejskich ale i ze świata, m.in. z Japonii.

Ośrodek działa również aktywnie na niwie krajowej. Już pod patronatem wybitnego uczonego w dziedzinie ergonomii i ochrony pracy profesora Jana Rosnera organizuje i współorganizuje szereg krajowych konferencji i seminariów z dziedziny ochrony pracy, jak np. sympozjum na temat zagrożeń zdrowotnych w środowisku pracy zorganizowane wspólnie z Katedrą i Kliniką Chorób Wewnętrznych i Zawodowych Akademii Medycznej we Wrocławiu, seminarium na temat wypadków przy pracy i systemu świadczeń odszkodowawczych zorganizowane przy współudziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, czy też Międzynarodowe Seminarium Wykładowców Ergonomii.

Coraz większą wagę przywiązuje się do popularyzacji zagadnień bhp wśród pracodawców i pracobiorców. Ośrodek rozpoczyna systematyczną promocję tych zagadnień poprzez udział w targach poświęconych tematyce bhp, głównie Międzynarodowych Targach „SAWO” gdzie w roku 1995 uzyskuje wyróżnienie w kategorii prewencji „Za działalność dydaktyczną i poradnictwo w zakresie prawnej ochrony pracy i ergonomii dla pracowników służby bhp”.

Ośrodek rozszerza również swoją działalności poprzez tworzenie przedstawicielstw regionalnych, w których realizowane są szkolenia dla pracodawców i pracowników zgodnie z opracowywanymi tu programami.

Wartym odnotowania jest również fakt goszczenia przez Ośrodek w 1996 roku ówczesnego Prezydenta Rzeczypospolitej Polski Aleksandra Kwaśniewskiego w związku z organizacją w obiektach Ośrodka seminarium dla młodzieży na temat „Czy polityka jest brudna?”.

Na lata dziewięćdziesiąte przypada też okres systematycznej modernizacji obiektów Ośrodka, głównie jego bazy hotelowej oraz części dydaktycznej. Do użytku słuchaczy zostaje oddana m.in. nowa pracownia komputerowa, wdrażane są systemy informatyczne i nowe programy szkoleniowe związane z nowatorskim podejściem do spraw bhp (system zarządzania sprawami bhp, ocena ryzyka zawodowego). Od 1999 roku rozpoczyna się też realizacja poważnej inwestycji związanej z rozbudową budynku szkoleniowego OS PIP o dobudowanie siedziby dla Okręgowego Inspektoratu Pracy we Wrocławiu. Inwestycja zostaje zakończona w roku 2000.

Szukaj

Logo PIP

Menu