Dodano: 29 listopada 2024
2:36 minut
Uczestnicy narady PIP i SG

W dniach 26-28 listopada 2024 r. w Ośrodku Szkolenia Państwowej Inspekcji Pracy we Wrocławiu odbyła się narada szkoleniowa przedstawicieli Państwowej Inspekcji Pracy i funkcjonariuszy Straży Granicznej dotycząca problematyki podejmowania i wykonywania pracy w Polsce przez cudzoziemców oraz kontroli tych procesów w ramach działań PIP i SG.

O naradzie

W pierwszym dniu narady dyrektor Departamentu Legalności Zatrudnienia Głównego Inspektoratu Pracy Dariusz Górski oraz ekspert Zarządu do Spraw Cudzoziemców Komendy Głównej Straży Granicznej Kamil Gołębiewski dokonali podsumowania wyników kontroli w zakresie legalności zatrudnienia cudzoziemców prowadzonych przez obie formacje w latach 2020-2024. Przedstawiciele Straży Granicznej przekazali uczestnikom wydarzenia informacje z zakresu problematyki zarządzania migracjami, w tym motywowanymi ekonomicznie i związanymi z podejmowaniem pracy w państwach Unii Europejskiej, w tym również na terenie Polski.

Z dużym zainteresowaniem uczestników spotkało się wystąpienie eksperta Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Małgorzaty Parać. Przedstawicielka resortu właściwego w sprawach pracy przedstawiła najważniejsze rozwiązania zawarte w projekcie ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium RP, w tym także odnoszące się do zadań służb kontrolnych - PIP i SG.

Zaproszenie do przeprowadzenia zajęć w trakcie narady przyjął również przedstawiciel Ministerstwa Spraw Zagranicznych, wicedyrektor Departamentu Konsularnego Michał Świetlik, który przekazał informacje nt. działań podjętych przez MSZ w celu wyeliminowania nieprawidłowości w systemie wizowym, również w kontekście dokumentów pobytowych uprawniających cudzoziemców do wykonywania pracy w Polsce.

W swoim wystąpieniu dyrektor Dariusz Górski przedstawił nowe rozwiązania prawne w obszarze delegowania kierowców w transporcie międzynarodowym, w tym dotyczące kontroli realizowanych w odniesieniu do przewoźników z państw unijnych i z tzw. państw trzecich, wskazując na okoliczności związane z legalnością zatrudnienia kierowców do wykonywania operacji transportowych w kraju i za granicą, które wymagać mogą działania ze strony zarówno Państwowej Inspekcji Pracy jak i Straży Granicznej.

Podsumowanie

Wspólne, trzydniowe spotkanie stanowiło okazję do zaprezentowania metodyki kontroli legalności zatrudnienia prowadzonych przez Straż Graniczną oraz projektowanych zmian w realizacji tego zadania w jednostkach Straży Granicznej i Państwowej Inspekcji Pracy. Nowe rozwiązania w obu służbach mają pozwolić na właściwe typowanie podmiotów do kontroli, zwrócenie szczególnej uwagi na fazę przygotowania do realizacji czynności kontrolnych w oparciu o różnego rodzaju dane i analizę ryzyka, a także ukierunkowanie kontroli na sektory i działające w nich podmioty, w których ryzyko nadużyć jest największe.

To ważne dla obu instytucji spotkanie zakończono deklaracją wypracowania na poziomie roboczym planu wspólnych działań w zakresie eliminowania nieprawidłowości związanych z obecnością cudzoziemców na polskim rynku pracy także w kolejnych latach. Przedstawiciele Straży Granicznej przekazali również zaproszenie na podobną naradę w przyszłym roku, która zorganizowana zostanie w jednym z ośrodków szkoleniowych tej formacji.

Galeria